Wyrusz w podróż po „Planecie Energii”

Jak to się dzieje, że żarówka świeci? Czym jest energia elektryczna i skąd się bierze? W jaki sposób prąd elektryczny dostarczany jest do mieszkań? To pytania, na które odpowiemy podczas trzeciej edycji programu edukacyjnego „Planeta Energii”, organizowanego przez Grupę ENERGA.

Głównym celem programu jest propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw wśród najmłodszych. Poprzez udział w projekcie dzieci poznają zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania w pobliżu obiektów energetycznych. Uczą się także jak korzystać z prądu chroniąc środowisko naturalne.

Ambasadorem trzeciej edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek, doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.

W ramach programu organizowany jest konkurs dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych, w którym nagrodą główną są wizyty interaktywnego miasteczka „Planeta Energii” w 10 miejscowościach, z których pochodzą zwycięskie klasy.

W poprzednich edycjach konkursu uczestniczyło niemal 70 tysięcy dzieci z całej Polski. Wierzymy, że jego kolejna edycja wzbudzi jeszcze większe zainteresowanie zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli, których rola w programie jest szczególnie ważna - mówi Marta Dankowska, koordynator projektu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Trudne zagadnienia poruszane w ramach projektu wymagają od nich dużego zaangażowania i kreatywności.

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest prąd i jak to się dzieje, że żarówka świeci?

Pomocą dla nauczycieli, którzy przystąpią do konkursu jest specjalny zeszyt dydaktyczny pt. „ENERGA przedstawia: W krainie prądu elektrycznego”. Materiał składa się z sześciu scenariuszy lekcji, w których opisany został m.in. cel i przebieg zajęć, metody oraz forma pracy.

Materiały edukacyjne to doskonała pomoc w przygotowaniu lekcji. Dzieci w przystępny sposób uczą się czym jest prąd i jak odpowiednio z niego korzystać. Materiały ułatwiają także nauczycielom poprowadzenie zajęć dotyczących energii elektrycznej, a uczniowie nie kryją radości z niestandardowej, nowoczesnej formy lekcji – mówi Katarzyna Prus, wychowawczyni zwycięskiej klasy z poprzedniej edycji programu.

Jak wziąć udział w konkursie i wygrać wizytę interaktywnego miasteczka „Planeta Energii” w swojej miejscowości?

Do konkursu mogą przystąpić nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, którzy przeprowadzą ze swoimi uczniami minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne oraz zrealizują dodatkowe działanie autorskie. Zwycięskie klasy zostaną wyłonione na podstawie sprawozdań z przeprowadzonych zajęć, które nauczyciele będą mogli składać do 15 lutego 2013 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18 marca 2013 roku.

Wizyta interaktywnego miasteczka na wiosnę!

Dziesięć zwycięskich klas nagrodzonych zostanie wizytą mobilnego centrum edukacyjnego „Planeta Energii” w swojej miejscowości. W miasteczku na gości czekać będzie wiele atrakcji m.in. zabawy i konkursy w strefie poświęconej odnawialnym źródłom energii elektrycznej, film 3D oraz eksperymenty prowadzane pod czujnym okiem wykładowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dodatkowo pięćdziesiąt wyróżnionych klas otrzyma atrakcyjne nagrody edukacyjne. Nauczyciele nagrodzonych i wyróżnionych klas otrzymają specjalne certyfikaty i pomoce naukowe do wykorzystania w dalszej edukacji najmłodszych.

Tomasz Rożek ambasadorem III edycji programu edukacyjnego „Planeta Energii”!

Cieszę się, że mogę uczestniczyć w takim projekcie, jak „Planeta Energii”. Łączy on to, co dla mnie jako ojca dwójki dzieci, a zawodowo fizyka i popularyzatora nauki, jest najistotniejsze - zabawę i naukę - mówi Tomasz Rożek. – Ważne jest, by przekazywać dzieciom informacje, wiedzę przez różne zmysły. Im bardziej niestandardowy, ciekawy sposób, tym dziecko więcej się nauczy.

Honorowy patronat nad konkursem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni akcji to magazyn popularnonaukowy Focus oraz sieciaki.pl

***


Grupa ENERGA (www.energa.pl) - głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i współpracy z lokalnymi producentami energii, ENERGA jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Zielona energia to już blisko 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy, a łączna moc źródeł OZE przyłączonych do sieci ENERGI to niemal 1400 MW.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.